Loodus on vanem kui inimene. Kogu meie elutegevus on allutatud looduse seadustele. Kui me alati teaks ja austaks looduse põhjus-tagajärg seoseid, oleks elu lihtne ja õnnelik.  Loodusega (seega ka oma kehaga) suheldes oleme kahjuks hakanud neid seoseid unustama.

Meie keha on väga keeruline süsteem, mida mõjutavad keskkonnafaktorid, nii sisemised kui ka välised. Kuid kindel on see, et meie kehas toimuvad pidevad biokeemilised protsessid – need hoiavad meid elusana, loovad enesetunnet ja emotsioone.

Meie tervis ja enesetunne on mõjutatud ka sellest, kuidas me enda eest hoolitseme. Muuhulgas sellest, mida me endale peale määrime. On ju nahk keha suurim organ ja selle ülesanne on kas kaitsta või siis absorbeerida. Keha on üldiselt looduses leiduvaga tuttav,  kõik tehislik, sünteetiline, looduses mitte leiduv on aga tundmatu ja enamasti ohtlik. Imendumisel võib sünteetika kahjustada mitte ainult  nahka vaid ka erinevaid organeid (näiteks maksa, mis peab ju meie keha sisseimendunud saastast puhastama). Kõige ettevaatlikumad peaksid olema rasedad, kelle vastutusel on ju ka kasvava lapse tervis ja heaolu. Kemikaalid mürgitavad keha, tekitavad erinevaid haigusi ja lihtsalt rikuvad nahka. Põhjus – määrid ennast kehva kreemiga, tagajärg – rikutud nahk, tervis, keskkond.

Niisiis on oluline, et kehale kantav näokreem, juuksemask, kehamask jms oleks pärit looduskosmeetika vallast – tehtud ainult looduses leiduvatest komponentidest. Looduskosmeetika peaks ju oma olemuselt olema mahekosmeetika – selles ei tohiks sisalduda sünteetilisi ehk tehislikke kemikaale (parabeenid, sulfaadid, naftakomponendid, twiin jne).

Kahjuks on poekosmeetika sageli toimeainete poolest väheväärtuslik, küll aga sisaldab ohtrasti kahjulikku. Paneb nördima, et mitte ainult laiatarbekosmeetika, vaid ka “looduskosmeetika” märgistusega müüdavad tooted  ei pruugi olla sünteetilistest ainetest vabad. Maailmas ei ole kehtestatud ühtseid norme, mitu protsenti peab kosmeetikatoode sisaldama looduslikke komponente, et toodet võiks nimetada “looduslikuks”.  See protsent on erinevates maades erinev, kuid on selgemast selgem, et see on kahetsusväärselt väike. Tarbija peab ise olema teadlik, tähelepanelik ja valiv.

Tekib küsimus, mida siis teha? Tuleb mitte lasta end kosmeetikafirmade kallitest reklaamikampaaniatest ja värvilistest pakenditest eksitada. Kodune kosmeetika,  värskelt valmistatud looduskosmeetika on lahendus. Tuleb üle saada õpitud abitusest ja kasutada tõelist looduskosmeetikat.

Esmalt oleks vaja teada,  millest looduskosmeetika tehtud on. Looduskosmeetika põhikomponendid on:

  • baasõli - viinamarjaseemne-, nisuidu-, avokaado-, rohelise kohvioa-, mandli-, porgandiõli jne
  • eeterlik õli – siin võib ära nimeteda pea kõik maailma taimed – igal oma toime läbi vereringe  ja lisaks veel emotsionaalne lõhnaefekt

Segame baasõlisse mõned tilgad sobivat eeterlikku õli ja keha- või näoõli ongi kasutamiseks valmis. Oluline on selle õige säilitamine – pimedas ja jahedas.

Kreemitegu (olgu see siis näo- või kehakreem) on pisut keerulisem. Peale õlide tuleks nüüd  tunda ka ravimtaimi, et kreem saaks heale õlile lisaks mõjusa vesiosa.  Meie Eesti taimede valik on suur ja toimed imelised ja tõhusad. Ürtidest saab teha tõmmise, mis vastab just tegija vajadustele.

  • Saialill – antiseptiline, aitab ära hoida nahavähki, toetab kollageeni tekkimist nahas
  • Kurereha – antiseptiline, lõõgastav ja kortsudevastane, leevendab psoriaasi
  • Petersell – pleegitab, neutraliseerib vabu radikaale, kortsudevastane
  • Aasristik – niisutab, pehmendab, puhastab, sisaldab taimset östrogeeni

Seda loetelu võiks pikalt jätkata. Meie looduses on muidugi ka selliseid taimi, mis olid nõiasalvide koostises ja aitasid terva ööpäeva  „lennata”, mis aga taaskord tõestab, kui võimsalt  nahk meie kehasisestes protsessides osaleb.

Kreemi vee- ja õliosa hoiab koos emulgaator.  Looduskosmeetikas on ka emulgaator üks igati kasulik komponent. Eestis on kasutatud peamiselt  lanoliini ja mesilasvaha. Mesilasvahal on peale emulgeerimise (rasva ja vee molekulide sidumise) veel ka hulk ilu toetavaid omadusi. Mesilasvaha aitab nahas taastada normaalse niiskusregulatsiooni (mis on mineraalõlide kasutamisega rikutud). See toidab, kaitseb ja ravib – on selles ju hulgaliselt mineraale ja mee bioaktiivseid aineid.

Niisiis saab ise kokku segada praktiliselt kõik, mida kehahoolduseks vajame – näokreemi, kehakreemi, näovee, koorijad jne. Paljud ained on igaühel kodus külmikus olemas, me oleme lihtsalt unustanud, mida nendega peale hakata. Näiteks kohvikoor (aga ka täispiim) on ideaalsed meigieemaldajad, või noorendab nahka ja jogurt trimmib.

Eesti naise veres on piisavalt loodustunnetust ja ikka pisut nõida ka, meie poolest võiks poodides pakutav “kolekosmeetika” koos keskkonda reostavate pakenditega tehaste poolt tootmata jääda. Kõik vajalik on vähese vaevaga võimalik ise kokku segada – puhtast, värskest ja sobivast ainest.

One Response to Looduskosmeetika – tõhus ja tervislik

  1. [...] Meist ← Looduskosmeetika – tõhus ja tervislik [...]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>