DSC09115-vOleme harjunud süüdistama laastatega lehale isanduvates kilodes oma iga – mida vanemaks saame seda “aeglasem” on ainevahetus.  Tegeöikulst ei ole eal kehakaaluga mitte midagi pistmist, vähemalt eluaastaatel 1-60, tetsvada Harvardi teadlased.

Topeltmärgistatud vee meetodil tehti kindlaks erinevate vanusegruppide baasenergiakulu (BMR – see energia, mida vajame keha elus hoidmiseks) , lisaks siis vajame veel toiduenergiat, mis kataks sellesama toidu seedimise ja füüsilise aktiivsuse kulu.

Arvasime siiani, et ainevahetus korreleerub tihedalt elundispetsiifilise ainevahetuse aktiivsusega kogu kasvu ja arengu jooksul, nii et see on imiku-, lapse- ja noorukieas väga kõrge ning väheneb järk-järgult meie vanuse kasvades.

Nii see siiski pole –me ei saa enam süüdistada keskea kaalutõusus aeglustunud ainevahetust. Nii se pole, et metabolism on pidevas aeglustumisrežiimis kogi täisea. Energiakulu on oluliselt kõrgem vaid esimesel eluaastal, kui laps jasvab kiiresti. Pisut hakkab ainevahetus aeglustuma (kehavalkude juurdekasv pidurduma) alles peale 60-ndat eluaastat. Siis on vaja hakata tegelema regulaarse treeninguga ja teadlikult valitud valguallikatega just lihasmassi säilimise eesmärgil.

Energiakulu on individuaalselt erinev, see võib mõjutada inimese kehakaalu või selle stabiilsust. Kuid kehakaalu tõiusus ei saa süüdistada siiksi oma aluaastaid, saab vaid isiklikke valesid otsuseid.

Uuringu tulemused ei muuda siiski meie praegust arusaama sellest, kuidas saavutada ja säilitada tervislikku kehakaalu kogu elu jooksul.

Endiselt on tervisliku kehakaalu aluseks:

-       tervislik ja tasakaalustatud toitumine, mis koosneb peamiselt täisväärtuslikest toiduainetest, nagu puuviljad, köögiviljad, väherasvased valgud ja täisteratooted.

-       aktiivse eluviisi säilitamine, vähemalt 150 minutit kehalist aktiivsust nädalas, sealhulgas jõutreeningut, et suurendada või säilitada lihasmassi.

-       piisav puhkus, mis enamiku inimeste puhul tähendab seitse kuni kaheksa tundi und päevas.

-       stressiga toimetulek tähelepanelikkuse, meditatsiooni või muude lõõgastavate tegevuste abil.

 

https://www.health.harvard.edu/blog/surprising-findings-about-metabolism-and-age-202110082613

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>