Ürte võib süüa, juua või läbi naha vanniveest omastada. Ürt võib ravida, turgutada, tugevdada. Kindlasti peab olema teadlik ürtideene pilt 081-w300-h400 doseerimisel. Lahjasid segusid võib vabamalt pruukida, kangete ja tugevatoimeliste teedega peab pidama vahet – kuuri pikkus ca 2 nädalat.

Harilik pärn ehk lõhmus ehk niinepuu Tuia cordata

Vedeldab verd, rahustab, väljutab vett (higistamine)

Pärnaõiepreparaatidel on rahustav, valuvaigistav, sapi- ja kuseeritust ergutav, higileajav, rögalahtistav, mikroobi- ja põletikuvastane ja pehmendav toime, need ergutavad mao talitlust ja vähendavad vere viskoossust.
Neid võetakse sisse suurenenud erutuvuse, krampide, külmetuse, köha, unetuse, neeru- ja maksahaiguste, kõrgvererõhutõve ja laste nakkushaiguste raviks. Neid tarvitatakse abivahendina higistama ajamiseks gripi ja ägeda bronhiidi korral. Angiini ja teiste suukoopapõletike puhul kuristatakse nendega või loputatakse suud. Kui nendega pesta nägu, muutub näonahk elastsemaks.

Angervaksal on sarnaseid omadusi

Piparmünt Mentha piperita

Laiendab südame-, aju  ja kopsu veresooni, vähendab spasme, lõdvestab, rahustab

Piparmündipreparaatidel on rahustav, valuvaigistav, sapieritust ergutav, antiseptiline ja antitoksiline toime. Need lõdvestavad siseelundite silelihaseid ja suurendavad sapi nõristumist. Kõik eelmainitu toimub tänu mentoolile, kuna see võib reflektoorselt laiendada südame”, kopsu- ja ajuveresooni. Mentooli lokaalsel tarvitamisel ahenevad perifeersed veresooned ja väheneb närvilõpmele tundlikkus (ka valu suhtes).
Kasutatakse neurooside, unetuse, suurenenud erutuvuse ja südame-voolmete (stenokardia) raviks. Soovitatakse tarvitada ka sapipõiepõletiku ja sapikivitõve ning ülemiste hingamisteede haiguste puhul, samuti seedetegevuse parandamiseks ning iivelduse ja oksendamise vastu. Piparmündi veega loputatakse suud põletike, hambavalu ja ebameeldiva suulõhna puhul. Aitab ülihappesuse, koliidi, ülirohke ja vähese menstruatsiooni korral. Piparmündiõli kasutatakse valuliku hemorröa raviks.

Monarda Monarda didyma

Soodustab seedimist, rahustab soodustab und, vähendab kolesterooli, tugevdab veresooni

On mikroobivasane lahtistab rüga, on kindlaks tehtud herpersevastane toime. Kasutatakse ka iivelduse, kõhupuhituse, valuliku menstruatsiooni ja kurguvalu korral. Tõstab toonust, on krambivastane. Maitse jaoks lasta tõmmata 5-10 min, toime jaoks aga min 45 min. Kasutatakse ka maitsetaimena – sealiha, kuid ka jooke nagu mahl, vein, teised teed. „Bostoni teejoomise“ ajal hakati Ameerikas kasutama musta tee asemel.

Välispidiselt ärritab nahka. Vastunäidustus: rasedus

Madar Galium aparine, gallium verum

Puhastab neere, korrastab lümfisüsteemi
Tee puhastab neerusid, maksa, kõhunääret ja põrna haiguseidudest. Kes kannatab lümfinäärmete põletiku all, peaks iga päev seda teed jooma. Mao- ja sooltehaiguste, kõhulahtisuse puhul, on uriini- ja sapieritust suurendav, seepärast sobib kasutada maksa- ja sapihaiguste ajal, samuti neerude puhastamiseks, kus mõjub isegi rasketel juhtudel. Võib teha verepuhastuskuure, mõjub lümfipõletikele. See on väga tugevatoimeline taim ja suurepärane lümfisüsteemi korrastaja. Hobumadar on eriti vajalik pahaloomulise lümfikasvaja korral toetusravimina.
Valuliku menstruatsiooni ja peavalu korral.
Soovitatakse korral ka epilepsia, hüsteeria, närvihaiguste, tantstõve, uriinivaeguse, neeru- ja põieliiva, -kivide ning -mädanike korral. Keelevähi, nahavähkide ja vähitaoliste haavandite puhul. Teesegu komponendina leukeemia korral.

Harilik köömen Carum carvi

Kiirendab ainevahetust, vähendab seedeelundkonna spasme

Ometi on ta vana maitse- ja ravimtaimena tarvitusel olnud iidsetest aegadest peale. Köömnetega on ravitud ninaverejooksu, temast on abi saadud kõhu- ja hingamisteede vaevuste korral. Köömnetee aitab parandada ja ergutada seedimist, vähendab kõhupuhitust ja –kinnisust. Samuti soodustab sapi- ja uriinieritust ning imetavatel emadel piimaeritumist.

Ohud: liigse tarvitamise korral tekitab neeru- ja maksakahjustusi

Saialill Calendula officinalis

Antiseptilise toimega, rahustab, parandab haavu, kasvaja kõrvaldaja, ravib maksa-, sapi- ja põrnahaigusi ning tugevdavad südant

Preparaatidel on mikroobi-, põletiku- ja sügelemisvastane, haavu parandav, kootav, verdpuhastav, rahustav, hüpotensiivne, spasmolüütiline, sapieritust ergutav, dermatooniline ja valuvaigistav toime. Neid võetakse sisse gastriidi, mao ja kaksteistsõrmiku haavandtõve, koliidi, enterokoliidi, maksa- ja sapipõiehaiguste puhul, kõrgvererõhutõve algstaadiumis, eriti kliimaksi ajal ja südame arütmiat põhjustavate südamehaiguste raviks. Need suurendavad organismi vastupanuvõimet mitmesuguste ekstremaalsete toimete vastu.
Välispidiselt tarvitatakse neid lõikehaavade, mädanevate ja halvasti paranevate haavade, põletuste, seborröa, lamatiste, fistulite, külmumise, emakakaela erosiooni, kolpiidi, proktiidi, paraproktiidi, angiini, parodontoosi, igemete veritsemise, imikute suuvalge ja mitmesuguste nahahaiguste puhul.

Ekstraktid ja teed saialillest aitavad mao- ja kaksteistsõrmiksoole ravil, gastriidil, maohaavandil, klimakteeriumil, põiekivide lahustamisel, nahahaiguste ja vistrike ravil.

Kask Betula pendula

Diureetiline, antibakteriaalne kuseteedes, üldtugevdav

Lehtedest valmistatud tee on parim diureetik. Seetõttu sobib see kõigile, kellel on probleeme põie funktsioneerimisega ja uriini väljutamisega. Aitab ennetada neeru- ja põiekivide teket.

Ei sobi südame- ja neerutalitluse probleemide puhul

Nõges Utrica dioica

Üldtugevdav, hemoglobiini tõstev, tõstab elundite toonust

Kõrvenõgesepreparaatidel on verejooksu peatav toime, neid kasutatakse emaka-, kopsu- ja ninaverejooksu peatamiseks. Raud koos proteiini, vitamiinide, klorofülli ja ränihappega ergutavad organismi süsivesiku- ja valguvahetust, mis omakorda tõstab südame ja veresoonte, hingamis- ja teiste elundite toonust.
Kõrvenõgesetõmmisega ravitakse pea kõiki kauakestvaid ja organismi vastupanuvõimet vähendavaid kroonilisi haigusi. Kõrvenõgesest on abi ka aneemia korral. Ta suurendab hemoglobiini ja erütrotsüütide kogust veres. Kõrvenõgest kasutatakse ka maksa-, sapi-, mao- ja soolehaiguste ravimisel ning kui täiendavat vahendit kopsutuberkuloosi, bronhiidi, malaaria, kõhunäärmehaiguste ning peensoole ägeda ja kroonilise põletiku ravimisel.
Välispidiselt tarvitatakse kõrvenõgest naha sügelemise, soori, liigesevalude, kõõmaja juuste väljalangemise puhul.
Ohud: nõges suurendab vere hüübimist. Tromboflebiidi ja varikoossete veenilaiendite korral, aga ka vanemas eas tuleks hoiduda nõgese liigtarvitamisest.

Harilik raudrohi  Achillea millefolium

Alandab vererõhku, korrastab vereringet, lõõgastab spasme

Kasutatakse seedehäirete, isutuse ja kõhupuhituse, köha ja külmetushaiguste korral. Ta aitab alandada vererõhku ning korrastada neerude tööd, vereringet ja südametegevust, vähendab menstruatsioonivaevuseid ning valusid pea-, kukla- ja seljapiirkonnas. Lõõgastab spasme. Raudrohutee on hea rögalahtisti. Raudrohul on põletikuvastane ja verejooksu tõkestav toime. Vannid ravivad liigeseid.

Ohud: liigtarvitamisel-  raudrohi soodustab vere hüübimist. Vältida ka raseduse ja ülitundlikkuse puhul

Aedsalvei  Salvia officinalis

Cur moniatud homo cui Salvia crescit in horto? (Mis peaks inimene surema, kui tema aias kasvad salvei?)

Seedehäired, ülemäärane higistamine, närvilisus, suurendab verevarustust

Põletikuvastastane toime – ravitakse haavu ja haavandeid, temast on abi külmetushaiguste, juuste väljalangemise ja valuliku menstruatsiooni korral. Salvei aitab alandada vere suhkrusisaldust ning vähendab higieritust. Temast on tõhusat abi üleminekuea vaevuste korral, kuna tasakaalustab hormoonide eritust.

Välispidiselt : salveisuits, sütel põletatud salveilehed või ruumide pesu salveitõmmisega desinfitseerib ruume ja tõrjub koisid.

Ei sobi veenilaiendite puhul, ei või teena juua üle 7 päeva järjest

Aasristik e. punane ristik Trifolium pratense

Alandab vererõhku, vähendab peavalu, vähendab menopausi vaegusi, liigesevaliu, tugevdab südant

aitab hingamisteede haiguste ja nahapõletike korral. Õisikutest valmistatud teest on abi kroonilise bronhiidi, köha ja astma korral, samuti on ta hea rögalahtisti ja diureetikum. Teel on rahustav toime, teda kasutatakse ka külmetuse ja higistama ajava vahendina. Ristikutee aitab alandada vererõhku ja vähendada viimasest tulenevat peavalu. Ristikust on abi ekseemi ja psoriaasi ravimisel, leevendust saavad nahapõletikud ja mädased haavad. Ristik aitab naistel vähendada menopausiaegseid vaevusi (östrogeenne) ja tal on olnud oluline roll vähihaiguste ravimisel Õisikutest tehtud mähised aitavad leevendada liigesevalu ja reumat. Reumahaigele mõjuvad hästi ka ristikuvannid. Südametegevuse tugevdajana kasutatakse ristikutinktuuri

Vastunäidustused: rasedus, rinnaga toitmine, hormonaalsed häired –mitte manustada koos hormoonpreparaatidega:

Ahtalehine põdrakanep e pajulill Epilobium angustifolium

Annab väge, prostata suurenemise profülaktika, tugevdab immuun- ja horm. süsteemi

on rahustava toimega ja aitab unetuse korral. Põdrakanep on hea immuun- ja hormonaalsüsteemi tugevdaja, teda kasutatakse ka kõhulahtisuse, soolepõletike ja gastriitide korral, teda on kasutatud vähi  (flavonoidid)ja viljatusevastase ravimina. Põdrakanepi tee toimib rahustavalt, vähendab peavalusid ning aitab unetuse korral. On tõetatud eesnäärme suurenemise (prostata hüperplaasia) vastane toime. Et tal on põletikuvastane (flavonoidid) toime siis on peenestatud puru raputatud halvasti paranevatele haavadele ja leemendavatele ekseemidele.